Здоров’я та гра на дитячих майданчиках

Центр громадського здоров’я України опублікував пост, де перерахував три складові доброго самопочуття маленьких дітей: сон протягом 10–13 годин, обмеження екранного часу до 1 години та різні види фізичної активності щонайменше 3 години на день. Фахівці впевнені, що все це призводить до зміцнення як фізичного, так і психічного здоров’я. У дітей знижується рівень тривожності та дратівливості, покращується загальне самопочуття та настрій, вони стають більш комунікабельними та впевненими в собі.

Однак у сучасних реаліях з карантином, захопленістю гаджетами та переведенням на дистанційне навчання активність дітей помітно знизилася. І це безпосередньо впливає на їхнє здоров’я. 

Невтішна статистика: низька активність — погане здоров’я

На сайті МОЗ написано:

«Будь-яка мінімальна, проте регулярна фізична активність дуже корисна для здоров’я. Коли ми мало рухаємось, сповільнюється обмін речовин, що впливає на нашу здатність регулювати рівень цукру в крові, метаболізувати жири, негативно впливає на тиск та послаблює м’язи й кістки». 

Медики з’ясували, що за малорухливого способу життя організм ніби «вимикається» і ймовірність різних захворювань збільшується на 20%. При цьому в чотири рази підвищується ризик появи множинних патологій — понад трьох захворювань одночасно. Додайте до цього факт, що організм дитини перебуває у фазі активного розвитку і щоденні фізичні навантаження їй конче потрібні.

Що ж ми маємо на практиці?

У дослідженні за 2020 рік зазначається, що у містах малорухливий спосіб життя ведуть 75,6% дітей середнього шкільного віку. Останні 5–7 років цей показник зріс на 16,5%. При цьому дівчатка у 2,5 рази менш активні, ніж хлопчики.

Чому діти стали мало рухатися

Представниця ВООЗ доктор Фіона Булл впевнена, що зниження активності — це світова тенденція, яка торкнулася не лише дітей, а й дорослих.

«Спорт та фізична активність не належать до наших пріоритетів. І це світова тенденція».

(с) Фіона Булл, представниця ВООЗ

На думку лікаря, діти не лінуються, просто сьогодні у суспільстві фокус уваги спрямований на освіту та успіх у кар’єрі, а не на фізичну підготовку. Вже з раннього віку дітей віддають у гуртки, що розвивають, та вчать поводитися з гаджетами. Батькам це також полегшує життя, оскільки вони можуть таким чином зайняти дитину безпечною активністю та поринути у свої справи.

Ще одна проблема — вкрай поганий стан дитячих майданчиків, які знаходяться поряд із житловими будинками. Згідно з дослідженням наукового журналу ScienceNews, якісніші, сучасні ігрові локації збільшують активність дітей. По-перше, самим дітям не терпиться випробувати неординарне обладнання на майданчику. По-друге, батьки частіше приводять малечу на ігрові локації, якщо бачать, що вони безпечні та пропонують багато корисних активностей для дитячого розвитку.

На жаль, навіть у великих містах України якісні майданчики це величезна рідкість. А ті, що є, дуже далеко від спальних районів, тому батьки відвозять туди дітей, у кращому випадку, тільки на вихідні та у святкові дні.

Серед причин низької активності дітей також можна виділити карантин, дистанційне навчання, занадто велике завантаження у школі, захоплення спілкуванням у соцмережах, комп’ютерними іграми та іншими віртуальними розвагами.

Секрет гарного здоров’я дітей — в ігрових майданчиках

Навіть не надто інтенсивна, але регулярна активність на свіжому повітрі зміцнює імунітет, серцево-судинну, дихальну та опорно-рухову системи, допомагає запобігти ожирінню та діабету, покращує загальне самопочуття та сприятливо впливає на емоційний стан дітей.

Щобільше, доктор філософії та магістр у галузі охорони здоров’я Регіна Гутхольд з впевненістю заявляє, що фізична активність покращує когнітивні функції дітей та сприяє просоціальній поведінці.

І цього можна досягти коштом простої гри. Не потрібні спеціальні спортивні секції та гуртки, достатньо щодня приходити з дитиною на дитячий майданчик, і дозволяти їй пограти тут кілька годин. Потім можна трохи прогулятись разом. Усе. План щодо денної рухової активності виконано.

Як дитячі майданчики Hip Park розв’язують проблему збільшення активності

«Ми повинні допомогти дітям та молоді вести активніший і здоровіший спосіб життя. Але це легше сказати, аніж зробити».

(с) Рассел Вінер, професор, президент Королівського коледжу здоров’я та педіатрії

Справді, щоб збільшити фізичну активність суспільства та дітей зокрема, потрібні глобальні реформи на рівні держави. Однак це не привід нічого не робити самим. Ми у Hip Park знайшли свій метод залучення дітей до спонтанних ігор — створення неординарних дитячих майданчиків.

Це допомагає підвищити активність дітей шляхом кількох факторів:

  • Незвичайний дизайн. Побачивши наші майданчики діти забувають про гаджети та віртуальні ігри, тому що хочуть швидше зануритися у світ реальних пригод.
  • Корисна різноманітність. На наших локаціях завжди багато цікавого обладнання, щоб дітям хотілося приходити сюди знову і знову. Більш того, ми підбираємо елементи майданчика таким чином, щоб дитина могла в ігровому форматі зміцнювати всі групи м’язів, тренувати координацію, спритність, витривалість, розвивати уяву та кмітливість.
  • Продумана мотивація. Ми створюємо ігрові комплекси за принципом контрольованого ризику. Тобто, щоб малеча відчувала смак перемоги від подолання зовнішніх та внутрішніх обмежень. Такий підхід дозволяє дитині ставати впевненіше у своїх силах і мотивує її досягати поставленої мети в інших галузях.
  • Використання якісних природних матеріалів. Ми робимо обладнання з екологічно чистих, не токсичних матеріалів. Вони приємні на дотик, швидко висихають після дощу, не перегріваються на сонці та прості в обслуговуванні.
  • Доступність. Ми встановлюємо майданчики на території житлових кварталів, міських парків, торгових центрів — скрізь, де зазвичай гуляють батьки з дітьми.
  • Безпека. Цей пункт важливий насамперед для батьків. Коли майданчик безпечний, дорослі частіше приводять туди дітей.

Кожен наш проєкт є унікальним і не має аналогів у світі. І кожен із них розроблявся із турботою про здоров’я та повноцінний розвиток дітей у наші непрості часи. 

Проєктуємо та будуємо дитячі майданчики

Перегляньте проєкти, які ми вже зробили. Можливо зробимо щось дивовижне і для вас!

hip park, дитячі майданчики україна, playgrounds