Тренд на натуральні майданчики. Плюси та мінуси природних ігрових локацій

від | Лют 8, 2022 | Про майданчики

Ще у 2009 році в Сіднеї провели цікавий експеримент — заповнили шкільні ігрові майданчики різними дивними предметами — тюками сіна, шинами, порожніми ящиками, коробками, пінопластом для басейнів тощо. Керівник проєкту Sydney Playground Аніта Банді тоді сказала: «Ми просто поставили це на ігровий майданчик, не пояснивши дітям, що робити, і попросили дорослих відсторонитися від дітей та дозволити їм робити все, що вони хочуть». У результаті діти почали комбінувати ці матеріали «мільйоном різних способів, і їм це подобалося». В одній школі вони взагалі створили уявний парк розваг. Але головне — діти почали грати більше, ніж раніше, частіше залучали уяву та активніше включалися у творчий процес. 

The Lake County Intermediate School in Leadville, Colo., transformed its mostly barren schoolyard into a colorful, active playground and saw lasting activity changes among users.Great Outdoors Colorado

Подібні натуральні майданчики сьогодні є по всьому світу. По суті вони стали одним з найважливіших трендів сучасного дизайну ігрових просторів. Однак, попри величезну кількість переваг, вони мають і свої недоліки. У цій статті ми розглянемо приклади натуральних майданчиків та розповімо, коли їх доречно робити, а коли ні.

Як виглядає натуральний дитячий майданчик

Кожен натуральний майданчик унікальний за своєю сутністю та наповненням. Фактично, це просто полігон, де росте трава й дерева, є ділянки голої землі, пісочні насипи, пні, колоди, велике каміння, часто є невелике водоймище. І просто серед всього цього розташовані якісь незвичайні конструкції й незакріплені елементи для гри.

Є, звичайно, і більш облагороджені варіанти. Наприклад, майданчики, що нагадують сільську місцевість — з дерев’яними спорудами, тюками соломи та різними сільськими предметами побуту. Є локації, що імітують дику природу. Є приклади, де поєднуються незакріплені елементи та класичні ігрові конструкції.

Об’єднує всі ці майданчики одне — з відкритого полігону прибирають усе, що може травмувати дитину, наповнюють його дивними, на перший погляд, предметами та залишають дітей грати на природі без нагляду дорослих. Бо в цьому сенс усіх натуральних локацій — дозволити дітям досліджувати світ таким, яким він є, і вигадувати за цих умов свої оригінальні ігри.

Приклади натуральних майданчиків

Муканті, Австралія 

Цей ігровий простір отримав величезну кількість нагород, як найкращий натуральний майданчик для розвитку дітей. По-перше, тут представлені різноманітні конструкції та елементи для напрацювання всіх важливих навичок. По-друге, діти можуть дізнатися багато цікавого про місцеву культуру. На майданчику є різні зони — Острів жаб, Орлиний окунь, Велика змія, Пташине гніздо. Кожна з них вражає уяву своїм унікальним дизайном.

Изображение выглядит как дерево, внешний, трава, скала

Автоматически созданное описание

Белтон Хаус, Англія 

Відкритий майданчик Belton — це чудовий приклад поєднання природної локації та екоспоруд для гри. Тут діти можуть грати на галявинах серед навалених колод, кататися на мотузкових гойдалках, ходити підвісними містками, займатися скелелазінням або гостювати в будиночку на дереві. Можна було б сказати, що це звичайний мотузковий парк, але ні. Тут облаштували справжній натуральний майданчик.

Изображение выглядит как дерево, внешний, земля, деревянный

Автоматически созданное описание

Печери Наракурте, Австралія 

Серед давніх печер Наракурте, що входять до списку Світової спадщини, створили майданчик «Мисливці за скам’янілостями». Дітям пропонують познайомитися з геологічними особливостями регіону та історією аборигенів. Тут вони можуть відвідувати печери, лазити тунелями, забиратися в ями, досліджувати скам’янілості, балансувати на колодах і вапнякових валунах, підкорювати різні конструкції для скелелазіння та багато іншого. Це справжній світ пригод.

Изображение выглядит как дерево, внешний, земля

Автоматически созданное описание

Сізерг, Англія 

Цей дикий майданчик зроблений у вигляді лісової стежки зі смугою перешкод: стінкою для скелелазіння, колодами, сходинками та куренями. Довжина стежки становить трохи понад 1,5 км, і пройти її — справжня пригода для всієї сім’ї. 

Изображение выглядит как внешний, трава, скала, растение

Автоматически созданное описание

Вестпорт, США 

У заповіднику Леонарда Шайна ігрове середовище створили виключно із матеріалів, які були знайдені на цій території. У результаті на великому лузі з’явилися ділянки для лазіння, будівництва, копання та інших творчих занять. Тут є навіть «поселення ельфів», де діти можуть грати з ляльками, зробленими із соснових шишок.

Изображение выглядит как дерево, трава, внешний, наружный объект

Автоматически созданное описание

Джонсон-Сіті, США

Це приклад облагородженого ігрового майданчика, що імітує природне середовище. Тут діти можуть лазити по каменях, грати на траві, балансувати на колодах, і водночас територія максимально очищена від випадкових палиць, гілок та інших незакріплених елементів.

Изображение выглядит как трава, внешний, человек, маленький

Автоматически созданное описание

Переваги натуральних ігрових просторів

Зв’язок із природою та активний спосіб життя

Багато сучасних батьків занепокоєні, що їхні діти воліють грати вдома в комп’ютерні ігри або дивитися мультики замість того, щоб проводити час на природі. Але навіть якщо діти й виходять пограти у двір, то бачать там досить стерильні майданчики, де практично нема чим зайнятися.

Водночас на натуральних ігрових локаціях можна вигадати безліч цікавих та корисних розваг. Але найголовніше — діти стикаються із природним середовищем. Вони можуть спостерігати за рослинним життям, ловити метеликів, розглядати квіти та листя дерев, спостерігати за іншими процесами. Це допомагає їм пізнавати світ й швидше розвиватися.

Спонтанні ігри та відсутність контролю

Одна з головних переваг натуральних майданчиків — діти можуть грати в спонтанні ігри без контролю дорослих. Вони можуть експериментувати, вигадувати історії, взаємодіяти з іншими дітьми, досліджувати, будувати, руйнувати. Все це корисно для соціалізації, розвитку творчих здібностей, уяви, заохочення навчання, підвищення впевненості у собі та своїх силах.

Контрольований ризик

Менеджер з комунікацій проєктно-будівельної компанії Earthscape Лора Хілліард якось сказала: «Коли ви намагаєтеся зробити ігрові майданчики настільки безпечними, що перешкоджаєте розвитку дітей, вам потрібно зробити крок назад і створити природніший простір».

Природне неструктуроване середовище добре тим, що тут немає передбачених «шаблонів поведінки». Дитина може вигадати свою унікальну гру і вибрати будь-який шлях подолання перешкод. Але що цікаво — ризик травмуватися на природних майданчиках менший, оскільки висота конструкцій тут теж невелика.

Природний дизайн та розвиток важливих навичок

Стандартні ігрові простори не дозволяють повною мірою розвинути навички, які стануть у пригоді для реального життя. Тут все знаходиться на однаковій відстані, немає жодних купин чи нерівностей. Якщо ж дитина регулярно відвідує натуральний майданчик, її не налякають піші походи або активний відпочинок.

Любов до природи

Діти, які грають на природі, зазвичай дбають про довкілля у дорослому віці. Більш того, вони менш агресивні, енергійніші та комунікабельніші, аніж діти, які часто знаходяться вдома.

Натуральні матеріали

Дерево, пісок, камінь, вода, трава — на натуральних майданчиках дитину оточують екологічно чисті природні матеріали, що корисно для її фізичного та психічного здоров’я. Адже перебування на природі загартовує імунітет, заспокоює та розслаблює.

Немає обмежень за віком

На природі діти різного віку можуть грати разом. Внаслідок цього старші вчаться дбати про молодших, а малюки швидше розвиваються, переймаючи досвід у доросліших дітей.

Недоліки природних ігрових майданчиків

Природні майданчики мають багато переваг, але мають і серйозні недоліки. Один із головних — вони не скрізь доречні.

Легко створити природну ігрову локацію у парку або за містом. Тут для цього є всі умови. Однак серед сучасних будівель не посадиш ліс, а природний пустир із парою дерев та чагарників виглядатиме як типова недоглянута територія. Мешканцям таке навряд чи сподобається.

Також батькам потрібно змиритися з тим, що після відвідування натурального майданчика одяг дитини буде брудним і можливо зіпсованим. У самої дитини можуть бути дрібні травми у вигляді саден, скалок, синців та порізів. Навесні є небезпека підчепити кліща, влітку серед дерев багато кусючих мошок. Загалом батьки стикаються з усіма наслідками активного відпочинку на природі.

Як майданчики Hip Park поєднали всі переваги натуральних ігрових просторів

При розробці проєктів майданчиків ми дотримуємося принципів, які можна поєднати у єдине золоте правило:

Створити екологічно чистий ігровий простір, призначений для покращення навколишнього середовища, де діти різного віку з різними можливостями зможуть грати різними способами, де вони зможуть розвиватися, вести активний спосіб життя, щодня кидати собі виклик і досягати задуманого.

У результаті сучасні дитячі майданчики Hip Park поєднують у собі найкращі якості натуральних ігрових локацій та позбавлені їхніх недоліків.

Ми створюємо простір, де дитина стикається з природними елементами, може грати з величезною кількістю різного обладнання та вигадувати свої оригінальні ігри. У проєкти майданчиків ми часто включаємо конструкції для скелелазіння, пригодницькі мотузкові парки, пагорби з тунелями, смуги перешкод, сітки для лазіння та інше обладнання, що розвиває важливі навички та відповідне концепції контрольованого ризику. Крім того, на наших локаціях можна побачити водоймища, дерева, чагарники, піщані насипи. Для створення конструкцій ми використовуємо виключно екологічно чисту сировину.

При цьому майданчики Hip Park не виглядають, як недоглянутий пустир, тут навряд чи можна сильно забруднитись або загнати скалку в палець. Наші локації мають естетично привабливий вигляд і враховують рельєф місцевості, тому вони є доречними і у дворі нового житлового кварталу, і посеред міського парку, і на заміській території.

Подивитися готові проєкти Hip Park можна за посиланням.

Проєктуємо та будуємо дитячі майданчики

Перегляньте проєкти, які ми вже зробили. Можливо зробимо щось дивовижне і для вас!

hip park, дитячі майданчики україна, playgrounds