Яскравість vs стриманість. Як кольори ігрового майданчика впливають на дітей 

Ви ніколи не замислювалися, чому величезна кількість майданчиків фарбується в яскраві кольори, що навіть не поєднуються між собою? Начебто їх створюють не професійні дизайнери, а аматори. Виявляється, виробники таких майданчиків переконані, що маленькі діти не розрізняють відтінки й віддають перевагу саме такій різнобарвній гамі. Насправді це не так. Усе діти розрізняють. Навіть більше — вони набагато довше грають на майданчиках з природними стриманими відтінками. Їм там психологічно комфортніше. 

У цьому матеріалі розвінчуємо один із найпоширеніших міфів про важливість яскравих кольорів на дитячих майданчиках. 

Коли діти починають розпізнавати кольори та їх відтінки 

Магістр психології здоров’я в Університеті Уолдена в США Айбен Ертем спільно з Міністерством національної освіти Туреччини опублікувала серію статей про те, як діти сприймають колір. За словами експерта, зір у немовлят починає розвиватися після 5–6 місяців й продовжує формуватися до 10–15 років. Згідно з багатьма дослідженнями, більшість дітей досягають піку розпізнавання кольорів у віці від 4 до 4,5 років. Перехід від розпізнавання кольорів до розпізнавання форм відбувається приблизно у 5 років. І вже в 9 років дитина починає віддавати перевагу формі, а не кольору. 

У середньому людське око здатне сприймати 150 різних кольорів у видимому спектрі. Це означає, що людина із нормальним зором може розрізняти мільйони відтінків. Однак чомусь багато хто вважає, що дітям така опція недоступна. 

Професор психіатрії та психології доктор Росслін Гейнс спростовує цей міф. Вона досконально вивчала тему дитячого сприйняття кольорів та у своєму дослідженні впевнено заявляє:

«Маленькі діти виявляють дивовижне вміння розрізняти всі кольори. Вони легко відрізняють більш менш насичені фарби. Трохи складніше розпізнають всілякі відтінки, особливо зеленого та червоного кольору. А ось помаранчевий і жовтий впізнають найшвидше». 

Росслін Гейнс

І це ще не все. Айбен Ертем стверджує, що маленькі діти не просто здатні розрізняти відтінки, вони вже з 4 років починають отримувати задоволення від колірних комбінацій. Щоправда, розуміти та більш-менш свідомо використовувати кольори у своїх роботах можуть лише з 8–12 років. 

Дитячий майданчик. Кольори, які використовуються усюди. Creative Commons.

Якщо об’єднати дані всіх досліджень, ми побачимо, що маленькі діти дійсно більше часу концентруються на яскравих насичених кольорах, але вони нормально розпізнають й інші відтінки. Звичайно, увагу дитини, яка тільки пізнає світ, привернуть спочатку строкаті об’єкти, але, як показує практика, перебуваючи в такому середовищі, малюк швидше втомлюється. Далі у статті ми розповімо, чому так відбувається. 

Маленькі діти дійсно більше часу концентруються на яскравих насичених кольорах, але вони нормально розпізнають й інші відтінки.

Окрім того, яскраві майданчики виправдані лише у тих випадках, коли ми говоримо про зовсім маленьких дітей або дітей з особливими потребами. Як ми писали вище, з 5 років на перший план починає виходити форма об’єкта, а не колір. Тому строкаті, різнокольорові локації для дітей старших цього віку не тільки не обов’язкові, а й можуть навіть негативно на них впливати. 

Як різні кольори впливають на мозок та поведінку дітей 

«Колір є формою енергії, тому що він створюється світлом. Ця енергія спрямовує функції тіла та впливає на розум та емоції. Тому неможливо розглядати кольори окремо від світла. Колір та світло є основними факторами впливу на техногенне середовище. Їхній сукупний ефект має велике значення з погляду психологічних реакцій та здоров’я». 

— Айбен Ертем, психолог

Колір грає важливу роль у розвитку когнітивних і моторних навичок дітей, впливає те, як вони почуваються і як сприймають світ. У багатьох дослідженнях було доведено, що невідповідне середовище, у тому числі неправильний вибір кольорів та освітлення, — це одна з причин хвороб, підвищеного занепокоєння, втрати інтересу та поведінкових проблем дітей. 

У цьому немає жодної магії, лише біологія. Кольори фіксуються очима, а ось вже інтерпретація та сприйняття здійснюються в гіпоталамічній ділянці середнього мозку, яка контролює виробництво та вивільнення гормонів. Залежно від довжини хвилі, тобто від конкретного кольору, у людини виділяються різні гормони, які запускають певні біологічні процеси в організмі. 

Такі гормональні реакції на колір — це результат генетичної еволюції багатьох поколінь. Вони були важливими для виживання людського виду. Тому психологи й кажуть, що реакція на кожен колір зароджується у нашій підсвідомості. І діти, і дорослі не просто бачать, вони ніби відчувають кольори, асоціюють їх із якимись позитивними чи негативними аспектами реальності. Одні кольори викликають приплив енергії та активності, інші розслаблюють, треті сприяють збільшенню тривожності та страху. Наприклад, занадто темна колірна гама у школі призводить до невпевненості та похмурості учнів. У такій атмосфері неможливо вчитися чомусь новому. 

Розглянемо, як різні кольори впливають на мозок дітей. 

Червоний колір 

Це домінантний колір, який привертає увагу і спотворює вплив інших кольорів. Кришталик ока повинен пристосуватися, щоб сфокусуватися на червоному об’єкті. 

У дітей інтенсивний червоний пов’язаний із напруженим та агресивним станом. Цей колір має збуджувальний вплив. Спочатку він привертає увагу, але якщо його багато й він усюди, то психіка втомлюється завжди бути в такому напруженні. 

В оформленні майданчиків та дитячих кімнат можна використовувати м’якіші та спокійніші півтони червоного. І краще робити лише деякі акценти, а основну гаму вибирати у бежевих, синіх чи коричневих відтінках. 

Жовтий колір 

Вважається найрадіснішим кольором у гамі. У дітей асоціюється з теплом, сонцем, ентузіазмом, веселощами та натхненням. Він також має стимулювальний вплив, але на відміну від червоного, від нього не так втомлюєшся. Він світліший, тому має відсвіжний ефект. Хоча знову ж таки, все залежить від насиченості відтінку. Якщо колір інтенсивний, то він також викликає сильну напругу і може навіть змусити дітей частіше плакати

Спокійніший жовтий добре впливає на пам’ять, мотивацію та концентрацію уваги. Тому його часто використовують на дитячих майданчиках та у навчальних центрах. 

Відтінки жовтого непогано поєднуються із синім та зеленим кольором. 

Синій колір 

За своєю природою синій вважається психологічно холодним та заспокійливим кольором. Він знижує температуру тіла, тиск та частоту пульсу. Тому при роботі з гіперактивними дітьми часто рекомендують використовувати саме синій колір. 

Гармонійні відтінки синього нагадують ясне небо чи океан, і цим викликають почуття спокою, задоволення, комфорту та гармонії. Якщо ж синій наближається до чорного, він сприяє появі меланхолійного та депресивного стану. Тому, як і у випадку з рештою кольорів, важливо правильно підібрати відтінок. 

Зелений колір 

Фіксуючи зелений, кришталик фокусується прямо на сітківці, очам не потрібно напружуватися, що також розслаблює нервову систему. Також цей колір нагадує дітям про літню природу, відпочинок, тепло та безпеку. 

Цікаво поєднання зеленого з різними відтінками: з жовтим він стає більш елегантним, допомагає високій концентрації та якісному навчанню, синій збільшує теплоту кольору та ефект розслаблення, світлі відтінки допомагають знизити тиск. Зелений часто використовують у дитячих спальнях, оскільки він забезпечує дуже плавний та комфортний перехід до сну. 

На дитячих майданчиках зелені елементи дозволяють дітям відчути себе в безпеці, вгамувати тривожність та страх. 

Помаранчевий колір 

Помаранчевий знаходиться на перетині червоного та жовтого. Він уособлює щастя та радість, сприяє комунікабельності та енергійності, зцілює втому, підвищує апетит і допомагає прокидатися вранці. Тому його часто використовують при роботі з дітьми-інтровертами, у яких спостерігаються проблеми зі спілкуванням та самовираженням. 

Однак не рекомендується використовувати надто насичені відтінки помаранчевого, тому що тоді він починає так само сильно втомлювати й викликати тривожність, як і яскравий червоний. 

Фіолетовий колір 

Цей колір поєднує синій та червоний, які психологічно та фізично протилежні один одному. Різні відтінки фіолетового діють по-різному. Темніші відтінки можуть викликати занепокоєння, м’які тони, ближче до рожевого, — стимулювати творчу активність й сприяти кращій успішності в школі. 

Рожевий колір 

Попри те, що рожевий — це червоний з додаванням білого, він позитивно впливає на дітей. Цей колір розслаблює, зігріває, має глибоко заспокійливий ефект, асоціюється з ніжністю та безпекою. 

Знову ж таки, занадто насичений і яскравий відтінок може бути виснажливим і гнітючим. Також велика кількість рожевого кольору може привести сором’язливих дітей до ще більшої замкненості. 

Коричневий колір 

Цей колір поєднує у собі червоний, жовтий та чорний. При цьому він, як і зелений, асоціюється з природним середовищем. Тож діти сприймають його досить позитивно. Коричневий викликає почуття безпеки, підтримки, надійності та захисту. З одного боку, він пов’язаний з умиротворенням та безтурботністю, з іншого — із приземленістю та відповідальністю. Тому різні відтінки коричневого часто використовують у тих місцях, де дітям потрібно сконцентруватися на навчанні. 

На дитячому майданчику коричневі відтінки нагадують про дерева й надійну опору. Тому їх можна та навіть бажано використовувати під час фарбування обладнання. 

Чому дитячі майданчики не повинні бути яскравими 

Як зрозуміло з огляду у попередньому розділі, яскраві, інтенсивні чи неправильно обрані відтінки кольорів навантажують й дратують нервову систему. Насичений червоний, жовтий, помаранчевий та рожевий призводять до надмірної збудливості, агресивності та тривожності, занадто темні, щільні тони синього, коричневого та фіолетового викликають пригніченість, невпевненість та депресію. 

У науковій роботі випускниці Мічиганського державного університету Бріджет Ніколь Саферман говориться, що

«Яскравий червоний та жовтий кольори на першому етапі привертають увагу дітей та можуть викликати бурхливе захоплення. Але, виплеснувши всю енергію відразу, діти швидше втомлюються й грають менше, ніж коли їх оточують спокійніші відтінки.»

Ізраїльські вчені та психологи теж пишуть у своєму дослідженні, що надто барвисті, яскраві дитячі майданчики можуть знижувати продуктивність та розсіювати увагу дітей. Вони просто губляться в такому строкатому середовищі, не знають, що їм робити. Причому це притаманно дітям різного віку. У 3–4 роки надто яскраві кольори заважають структурованій грі. Діти частіше відволікаються, не виконують поставлені завдання, що надалі призводить до проблем із мотивацією та цілеспрямованістю. У віці 5–8 років надмірна барвистість навколишнього простору також не дозволяє сконцентруватися. Це особливо шкідливо, якщо йдеться про навчання. 

Дитячий майданчик з помірними кольорами. Creative Commons.

Звичайно, вплив кольорів на дитячу психіку суворо індивідуальний, тому що кожна дитина унікальна. Хтось більш відкритий та життєрадісний, хтось, навпаки, замкнений та усидливий. Однак є універсальні патерни, на які плюс-мінус усі реагують однаково. І, щоб не перевантажувати нервову систему, краще орієнтуватися на спокійні тони з цікавими яскравими акцентами. Це буде, по-перше, корисно для дитячого розвитку та самопочуття, по-друге, естетично та доречно для міського середовища. 

Декілька слів про інклюзивність

Хоч ігрові майданчики мають багато переваг для дітей, вони часто можуть мати негативний вплив на дітей з різноманітними особливостями. Наприклад для дітей з розладом аутичного спектра (РАС) ігровий майданчик має заспокоювати, розслабляти та захоплювати.

Колір дуже часто може бути приголомшливим і образливим для дітей з РАС. Замість яскравих червоних, синіх і жовтих віддайте перевагу натуральним бежевим або природним кольорам. Вони набагато менш лякають і допомагають дитині з РАС зосередитися на грі замість того, щоб намагатися подолати занадто багато сенсорного втручання.

Кольори Hip Park. Як ми вибираємо гаму для дитячих майданчиків 

При виборі кольорів для наших майданчиків ми враховуємо кілька важливих факторів: 

  • Колірна гама навколишнього простору. Якщо це ЖК, то майданчик повинен з ним гармоніювати. Якщо потрібно побудувати розважальний комплекс на природі, ми зробимо вибір на користь природних відтінків. 
  • Пріоритет натуральним відтінкам. Дослідження показують, що діти набагато довше та активніше грають на природних пригодницьких майданчиках. Тому ми намагаємося робити ігрові локації гармонійним продовженням місцевого ландшафту. 
  • Використання стриманих кольорів із яскравими акцентами для привернення уваги дітей. Ми підбираємо гаму з палітри німецького колірного стандарту RAL, що налічує тисячі відтінків. 
Дитячий майданчик у ЖК Файна Таун. Київ. Hip Park.

Ми раді, що стандартні строкаті майданчики йдуть у минуле. Сучасні виробники та забудовники розуміють, що краще підібрати гармонійну колірну гаму, розробити цікаве обладнання та приділити увагу доброустрою локації. Це подобається дітям набагато більше, ніж безглузді яскраві конструкції. 

Проєктуємо та будуємо дитячі майданчики

Перегляньте проєкти, які ми вже зробили. Можливо зробимо щось дивовижне і для вас!

hip park, дитячі майданчики україна, playgrounds