Політика дитячих майданчиків в Україні. Яких вимог важливо дотримуватися

by | Жов 28, 2021 | Про майданчики

Останнім часом на Заході активно обговорюється питання про надмірно безпечні дитячі майданчики. Через гіперпротекцію батьків з ігрових локацій почали зникати елементи ризику. Пропали гойдалки у вигляді шин, турніки, що дозволяли високо залізти, й інше «небезпечне» обладнання. Й тепер дизайнери, архітектори та дитячі психологи почали виступати із заявами, що подібні майданчики не сприяють розвитку дітей. Більш того, вони збільшують тривожність та ростять невпевнених у собі особистостей зі слабким психічним здоров’ям.

Подібні спортивні дитячі майданчики, такі як цей у Риверсайд-парку на Манхеттене, за останні десятиліття зникли з великими ігровими майданчиками, тому що вважаються небезпечними. Dith Pran/The New York Times

«Дітям необхідно зіткнутися з ризиками та подолати страхи на ігровому майданчику», — говорить Елен Сандсетер, професорка психології Університету Королеви Мод у Норвегії.

Що ж до України, тут все навпаки. Мало того, що частина дитячих майданчиків вимагає капітального ремонту, так ще й багато нових ігрових локацій створюються без урахування затверджених державою правил безпеки. 

На чому економлять недобросовісні компанії та як Hip Park робить майданчики одночасно безпечними й розвивальними, далі в статті.

Вимоги з безпеки, яких важливо дотримуватися

«В Україні діє НПАОП 92.7–1.01–06. «Правила будови та безпечної експлуатації атракціонної техніки», що встановлює вимоги до безпеки обладнання дитячих майданчиків. Так, з 2017 р. йде гармонізація стандартів ДСТУ з європейськими стандартами EN. Зараз діє остання редакція ДСТУ EN 1176–1: 2019 ».

(с) Ілля Капінус, співзасновник, комерційний директор компанії Hip Park

У законодавстві прописані абсолютно всі нюанси, яких повинні дотримуватися при створенні й установці обладнання для дитячих майданчиків. Зокрема, серед правил:

  • Для дітей різного віку необхідно облаштовувати окремі локації, або ж зробити зонування на загальному майданчику.
  • Важливо, щоб майданчик не був прохідним, перебував на відстані не менше 1,5 м від доріг та пішохідних зон, а також був віддалений від місць вигулу собак.
  • При проєктуванні майданчика важливо враховувати ландшафт та розміщення підземних комунікацій.
  • Необхідно забезпечити зони безпеки для кожного окремого обладнання на майданчику. Елементи комплексу повинні знаходитися на відстані мінімум 2 м.
  • Величезне значення має турбота про екологію та санітарну безпеку майданчика. Не можна, щоб ігрова зона розташовувалася поряд з забрудненими водоймами, сміттєвими баками, гаражами тощо. Окрім того, для створення обладнання повинні використовуватися нетоксичні, гіпоалергенні матеріали.
  • Обладнання має відповідати загальним вимогам з безпеки та віку дітей. Конструкція повинна бути міцною, надійною та стійкою. Не допускається наявність випнутих елементів з гострими краями, прорізами або іншими деталями, які можуть нанести травму. Також важливо, щоб не накопичувалася вода на поверхнях, й обладнання могло швидко висихати після дощу.
  • Для захисту дітей від падіння важливо зробити спеціальні поручні й огорожі. Для дітей до трьох років поручні потрібні й для сходинок. Якщо обладнання вище 600 мм, необхідно залити м’яку підлогу на майданчику. Її товщина залежить від максимальної висоти конструкцій.

Звичайно ж, це не всі правила. Окремі вимоги висуваються до встановлення й обслуговування майданчика. Так, потрібно регулярно очищати обладнання, перевіряти всі кріплення, оновлювати покриття, змащувати підшипники, відновлювати огорожі, виправляти будь-які дефекти тощо.

Тобто, недостатньо просто встановити дитячий майданчик за всіма правилами. Важливо й надалі стежити за його безпекою. Ми у Hip Park суворо дотримуємося всіх цих вимог.

На чому економлять недобросовісні компанії при облаштуванні дитячих майданчиків

Істотна частина бюджету при створенні дитячого майданчика йде на облаштування м’якої підлоги. Тому якщо замовники або підрядники хочуть заощадити, захисне покриття або не заливається зовсім, або ж робиться тоншим, аніж необхідно. В обох випадках майданчик буде травмонебезпечним.

На щастя, інші основні вимоги так або інакше виконуються.

«Основні вимоги виконуються, навіть якщо виробник в них не заглядає, бо вони обумовлені здоровим глуздом. Найчастіше порушуються вимоги до травмобезпечного покриття, адже для замовника досить дорого це забезпечити». 

(с) Ілля Капінус, співзасновник, комерційний директор компанії Hip Park

А от питання обслуговування ігрових локацій залишається відкритим. У багатьох випадках турбота про майданчик закінчується на етапі облаштування. І через якийсь час діти змушені грати у забруднених пісочницях, кататися на гойдалках з поламаним сидінням й спускатися з похилих гірок. Облізла фарба й сміття на території теж особливо нікого не хвилюють, окрім батьків. 

«Ми ніколи не стикалися з юридичними перешкодами при створенні майданчиків в Україні. Перш за все це обумовлено відсутністю контролю. Моя думка, що тут потрібні зміни — регуляція введення в експлуатацію, правильна експлуатація та проведення регулярних оглядів дитячих майданчиків повинні стати нормою».

(с) Ілля Капінус, співзасновник, комерційний директор компанії Hip Park

Як Hip Park знаходить баланс між безпекою та розвитком

На відміну від недобросовісних компаній, Hip Park не економить на безпеці та подальшому обслуговуванні майданчиків. М’яка підлога має рівно таку товщину, яка допоможе запобігти травмам при падінні з висоти.

«Я думаю, що захисні покриття — це знахідка. Я підозрюю, що батьки, яким доводиться мати справу зі струсами мозку та зламаними руками, не погодяться з тим, що дитячі майданчики стали занадто безпечними».

(с) Адріан Бенепе, комісар парків США

До слова, саме якісна м’яка підлога допомагає нашим майданчикам бути одночасно безпечними й розвивальними. Ми встановлюємо скеледроми, тайпарки, досить високі гірки, мотузкові сходи й інші неординарні конструкції, які дозволяють напрацьовувати величезну кількість навичок шляхом того, що вони пов’язані з певним ризиком.

«Діти повинні відчувати відповідальність, вчитися самостійно приймати рішення: хочу/не хочу, можу/не можу, як поводитися в нестандартних ситуаціях, долати свої страхи (наприклад, забрався високо, а злазити вниз боюся)».

(с) Ілля Капінус, співзасновник, комерційний директор компанії Hip Park

Однак на майданчиках Hip Park ризик завжди контрольований, бо амортизувальне покриття має достатню товщину, щоб вберегти дітей від серйозних травм.

У будь-якому випадку всі питання з безпеки й ризиків опрацьовуються ще на етапі проєктування дитячого майданчика, після чого затверджуються з замовником.

«Потрібно враховувати особливості експлуатації кожного майданчика. Стандартне обладнання повинно бути безпечним та максимально враховувати всі норми. На індивідуальних майданчиках може бути присутній допустимий ризик. Однак він обов’язково повинен бути контрольованим, тобто закладеним в проєкт досвідченим проєктувальником! Саме тому проєктуванню повинно приділятися достатньо часу.

Окрім того, до закладення ризику повинні бути готові три сторони: замовник, виробник й експлуатаційна організація. У цьому трикутнику й потрібно знаходити компроміс».

(с) Ілля Капінус, співзасновник, комерційний директор компанії Hip Park

Сьогодні на Заході користуються популярністю «ігрові майданчики для пригод». Часто вони виглядають, як величезні пустирі, де розкидані шини, дошки, коробки та інші матеріали, які допомагають дітям розвивати уяву й вигадувати різноманітні ігри. Ми схвалюємо креативний підхід, однак вважаємо, що міські майданчики повинні бути естетичними та прикрашати міжбудинковий простір. Тому всі локації Hip Park не просто відповідають найсуворішим міжнародним вимогам з безпеки, а й облагороджують територію.

Проєктуємо та будуємо дитячі майданчики

Перегляньте проєкти, які ми вже зробили. Можливо зробимо щось дивовижне і для вас!

hip park, дитячі майданчики україна, playgrounds

[wpgb_grid id=”2″]